آغاز خرید برق صنایع بزرگ از بورس انرژی و معاملات دوجانبه

آغاز خرید برق صنایع بزرگ از بورس انرژی و معاملات دوجانبه

خرید برق توسط صنایع بالای ۵ مگاوات از طریق بورس انرژی یا قرارداد‌های دوجانبه آغاز شد.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق گفت: بر اساس مصوبه هیئت وزیران در مهر سال ۱۳۹۹، مقرر شده بود که صنایع بالای ۵ مگاوات، برق خود را از طریق بورس انرژی یا معاملات دوجانبه تامین کنند. وی با بیان اینکه این اقدام با هدف کاهش نقش دولت در تعیین قیمت و مشخص شدن نرخ برق از طریق رقابت انجام شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر توانیر به عنوان خریدار انحصاری برق است و آن را با تعرفه‌های تفکیکی به صنایع واگذار می‌کند. رجبی مشهدی افزود: با این مصوبه این امکان فراهم می‌شود که صنایع بالای ۵ مگاوات، برق مورد نیاز خود را از طریق بورس یا قرارداد‌های دوجانبه خریداری کنند.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: بر اساس این مصوبه و با توجه به زمان­بندی انجام شده، این معاملات از اردیبهشت ماه امسال باید آغاز می‌شد، چرا که می‌بایست زیرساخت‌های مورد نیاز تامین و صنایع نیز کد معاملاتی دریافت می‌کردند. رجبی مشهدی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۹۰ صنعت  کشور که حدود ۲۷ درصد مصرف انرژی خود را به اختصاص می‌دهند، مشمول این مصوبه هستند، تاکید کرد: شرکت‌هایی که در حال حاضر کد معاملاتی بورس دریافت نکرده‌اند یا امکان خرید برق از طریق بورس را در این مقطع زمانی ندارند، باید الحاقیه‌ای را با شرکت‌های برق منطقه‌ای یا توزیع امضا کنند. وی ادامه داد: بر اساس این الحاقیه، شرکت‌های برق به نیابت از صنایع، برق مورد نیاز آنان را از طریق بورس خریداری خواهند کرد.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه با اجرای این مصوبه شرکت‌های تولید‌کننده می‌توانند برق تولیدی خود را به ‌صورت نقدی بفروشند و سرعت نقدشوندگی درآمد‌های خود را افزایش دهند، خاطرنشان کرد: این مصوبه کمک خواهد کرد تا میزان سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت برق افزایش یابد.