خرده فروشی برق از طریق قرارداد دوجانبه

شرکت­های خرده فروش برق (Retailer)  در سیستم تجدید ساختار یافته صنعت برق و  پس از خصوصی سازی نیروگاه­ها معنی پیدا کردند تا بخش خصوصی بتواند برق تولیدی خود را به صورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار مصرف ­کنندگان قرار دهد. در این ساختار شرکت­های خرده فروش به عنوان تامین کننده برق مشترکان، وظیفه جمع ­آوری و فروش انرژی را در قالب یک قرارداد تجاری به عهده دارند.

شرکت های خرده فروش، برق را به صورت عمده از تولید کنندگان دریافت و نسبت به فروش برق به مشترکان نهایی اقدام می کنند. در نتیجه به سبب تعدد عرضه کنندگان و عدم وجود نرخ های دستوری یا محدودیت­های دولتی، محیطی رقابتی ایجاد می شود و پیرو آن نرخ­ها واقعی شده و خدمات بهبود می یابد. در ساختار حال حاضر، شرکت های خرده فروش برخلاف شرکت های توزیع و برق منطقه ای، تنها فروشنده انرژی نبوده و خدمات دیگری را از جمله ممیزی انرژی، به مشتریان خود ارائه خواهند داد.

شرکت های خرده فروش برق وظیفه اتصال تولید کننده و مصرف کننده نهایی را بر عهده داشته و با توجه به آگاهی از مشکلات و دغدغه های هر دو طرف، علاوه بر خرید و فروش برق، امکان فعالیت به عنوان مشاور طرفین را دارا می­ باشند.

مزایای خرید برق از

آب و برق پاسارگاد کیش
امکان پرداخت توافقی
شرایط قراردادی و سررسید پرداخت آب و برق پاسارگاد کاملا منعطف و متنایب با نیازهای مشترک است.
کاهش هزینه ها
با خرید از آب و برق پاسارگاد 20 الی 50 درصد در هزینه های برق مصرفی صرفه جویی کنید.
کاهش خاموشی های اجباری
با خرید برق از آب و برق پاسارگاد از شمول اولویت مدیریت بار و خاموشی های مالک شبکه خارج می شوید.
خرید سفارشی برق
در قرارداد با آب و برق پاسارگاد امکان خرید برمبنای مصرف واقعی و به تفکیک بازه های کمباری، میانباری و اوج بار وجود دارد.
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

قرارداد دوجانبه تامین برق چیست ؟

 قرارداد دوجانبه فروش برق قراردادی است که به صورت مستقیم بین عرضه کننده و مصرف کننده نهایی منعقد می شود. در این نوع قراردادها بخش دولتی از مبادلات مالی بین خریدار و عرضه کننده حذف شده و فقط به عنوان ناظر بر انتقال انرژی الکتریکی حضور خواهد داشت.

در حال حاضر بر اساس  مصوبه شماره 100/10/63384/1401 مورخ 1401/12/27  وزیر نیرو ابلاغیه شماره 197068/1402 مورخ 1402/03/20  معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت نیرو کلیه مشترکین با قدرت (دیماند) قراردادی بالای 1 مگاوات می توانند برق مصرفی خود را از طریق انعقاد قراردادهای دوجانبه تامین نمایند.

در این ابلاغیه آمده است:

“کلیه مشترکین با قدرت قراردادی بیش از یک مگاوات موظف اند انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از روش های متداول مانند بورس انرژی و یا انعقاد قرارداد دوجانبه تامین نمایند. در صورت عدم خرید برق توسط صنایع مشمول، هزینه برق مصرفی آنها بر مبنای حداکثر نرخ بازار عمده فروشی برق با ضریب 1.2 محاسبه شده و این صنایع در اولویت برنامه مدیریت بار قرار خواهند گرفت.”

این ابلاغیه از ابتدای خرداد ماه سال 1402 اجرایی شده و نرخ های جدید در صورتحساب مشترکین لحاظ می گردد. در صورت انعقاد قرارداد دوجانبه حاشیه سود صنایع مشمول، برابر با مابه التفاوت بین نرخ های متوسط بازار عمده فروشی و نرخ خرید توسط آنها می باشد. به طور کلی میانگین نرخ قراردادهای دوجانبه آب و برق پاسارگاد بین 20 الی 50 درصد کمتر از متوسط نرخ بازار بوده و خرید برق از این طریق، علاوه بر ایجاد حاشیه سود مناسب، عدم شمول برنامه مدیریت بار را در پی دارد.

روند خرید برق از طریق قرارداد دوجانبه

در پروسه انعقاد قرارداد دوجانبه تامین برق، هیچ تغییری در زیرساخت­های فیزیکی مالک شبکه ایجاد نمی­شود و تمامی مبادلات انجام گرفته به صورت مالی و بازرگانی خواهد بود. پس از انعقاد قرارداد دوجانبه، میزان مصرف برق واقعی مشترک پس از قرائت کنتور به شرکت آب و برق پاسارگاد اعلام می­گردد. این میزان انرژی اعلام شده توسط شرکت آب و برق پاسارگاد به تایید شرکت مدیریت شبکه برق ایران رسیده و در قبض­های صادره از طرف شرکت برق لحاظ نمی­گردد. شرایط و بندهای موجود در قراردادهای دوجانبه کاملا منعطف و با توافق طرفین بوده و بر خلاف معاملات بورس انرژی هیچگونه کشف قیمتی در آن صورت نمی گیرد. مبادلات مالی صورت گرفته در قراردادهای دوجانبه مختص انرژی مصرفی بوده و سایر پارامترهای موجود در قبض مشترک مانند هزینه ترانزیت، عوارض برق، آبونمان، هزینه انرژی راکتیو و ... کماکان به مالک شبکه پرداخت می گردد. شرکت آب و برق پاسارگاد به عنوان بزرگترین شرکت خرده فروش فعال در صنعت برق کشور با بیش از 400 مگاوات مشترک فعال و با تجمیع مزایای فعالیت بازارهای مختلف، پاسخگوی نیاز مشترکین در تمامی استان­های کشور می­باشد.
اگر جزء مشترکین با دیماند بالای یک مگاوات هستید و قصد صرفه جویی در هزینه های خود را دارید، برای دریافت مشاوره و بهترین راهکارهای اقتصادی با کارشناسان شرکت آب و برق پاسارگاد تماس بگیرید

فعالیت های ما در بازار خرده فروشی برق

  • تامین برق با اقتصادی ­ترین قیمت
  • امکان اعلام برق مورد نیاز در انتهای دوره مصرف و پس از رویت اعداد واقعی کنتور
  • ارائه مشاوره در خصوص محاسبه انرژی الکتریکی مورد نیاز و قرائت کنتور
  • امکان خرید برق به صورت بازه­ای (کمباری، میانباری و پرباری)
  • انعطاف در زمان پرداخت و شرایط قراردادی
  • محاسبه صورتحساب مشترکین و ارائه مشاوره در این خصوص امکان اعلام مصرف در تارنمای شرکت
  • امکان کسب آگاهی از آخرین قوانین و مقررات این حوزه