بلاگ

ورود نخستين واحد از نيروگاه هاي صنايع به مدار توليد در خرداد امسال

مجري طرح احداث نيروگاه هاي صنايع معدني توانير از ورود نخستين واحد از اين مجموعه احداث نيروگاه هاي از تفاهم نامه وزارت نيرو و وزارت صمت در خرداد ماه امسال به مدار توليد برق كشور خبرداد.

سید زمان حسینی با اشاره به تفاهم نامه سال گذشته وزارتخانه‌های نیرو و وزارت صمت برای احداث نیروگاه توسط صنایع گفت: براساس این تفاهم نامه ابتدا قرار بود ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع احداث شود، خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز تامین برق مطمئن و پایدار ظرفیت‌های تشویقی و حمایتی که در تفاهم نامه دیده شده بود، ظرفیت نیروگاه‌ها به ۱۷ هزار مگاوات افزایش یافت که شامل ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی و ۲ هزار مگاوات نیروگاه تجذید پذیر است.

حسینی اضافه کرد: این نیروگاه‌ها در ۱۵ ساختگاه، واقع در ۱۵ استان احداث خواهند شد.

مجری طرح احداث نیروگاه‌های صنایع معدنی توانیر با بیان این که هم اکنون در مرحله پیشبرد (مطالعاتی) طرح‌ها قرار داریم، یاداور شد: در این مرحله شاهد پیشرفت ۵۶ درصدی در اجرای مطالعات تکمیلی، کسب مجوز‌ها و… هستیم.

حسینی همچنین به بیان یکی از ویژگی‌های این طرح‌ها پرداخت و گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود و آماده بودن شرایط، شاهد آغازعملیات اجرایی در ۵۰ از درصد طرح ها، همزمان با دوره پیشبرد هستیم، افزود: این میزان حدود ۵۳۰۰ مگاوات است که در این طرح‌ها شاهد انتخاب پیمانکار و اجرای زیرساخت‌ها و شروع عملیات اجرایی هستیم.

همچنین صنایع بالای 5 مگاوات موظفند برق مصرفی خود را از خرده فروش ها و با بستن قرارداد دو جانبه و یا از طریق بورس انرژی تامین نماید.

مجری طرح احداث نیروگاه‌های صنایع معدنی توانیر همچنین از ورود نخستین واحد از این مجموعه نیروگاه‌ها در خرداد ماه امسال به مدار تولید برق کشور خبرداد و خاطرنشان کرد: درهمین خصوص نخستین واحد نیروگاه گازی سمنان به ظرفیت ۱۸۳ مگاوات در خرداد ماه امسال وارد می‌شود و واحد دوم آن نیز پس از یک ماه به شبکه سراسری خواهد پیوست.

سینی ادامه داد: در فاز اول بخش گاز این نیروگاه در مجموع با ظرفیت اسمی ۳۶۶ مگاوات احداث می‌شودو در فاز دوم با احداث یک واحد بخار تبدیل به سیکل ترکیبی می‌شود.

وی در عین حال با تاکید بر این که براساس تفاهم نامه منعقد شده با وزارت صمت، همه واحد‌های نیروگاهی مشمول این تفاهم نامه از نوع سیکل ترکیبی خواهد بود، یاداور شد: به طور معمول یک سوم از این ظرفیت در قالب واحد‌های بخار است که در کنار واحد‌های گازی احداث می‌شود و نیازی به سوخت نخواهد داشت.

با توجه به اینکه صنایع بالای 5 مگاوات موظفند برق مصرفی خود را از خرده فروش ها و با بستن قرارداد دو جانبه و یا از طریق بورس انرژی تامین نماید. حسینی در باره احداث ۲ هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز اظهارداشت: این نیروگاه‌ها نیز در کنار یا نزدیکی ساختگاه‌های نیروگاه‌های حرارتی احداث خواهد شد تا از امکانات ایجاد شده برای اتصال به شبکه استفاده بهینه شود.

مجری طرح احداث نیروگاه‌های صنایع معدنی همچنین درباره تامین سوخت نیروگاه‌های مذکور نیز گفت: در حال حاضر برای تامین سوخت بیش از ۵۰ درصد از این نیروگاه‌ها مجوز‌های لازم گرفته شده است و برای باقی مانده نیز در حال انجام بررسی‌های لازم و رایزنی با وزارت نفت (شرکت ملی گاز ایران) هستیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *